ОСТАЁМСЯ ДОМА

АКТУАЛЬНО. ПРИЁМНАЯ КАМПАНИЯ 2020

Обучение в 1 семестре

Наименование МПГУ на иностранных языках

В связи с внесением в устав МПГУ изменений в наименование вуза на иностранных языках (приказ Министерства науки и высшего образования Российской Федерации № 299 от 13.05.2019 “О внесении изменений в Устав МПГУ”), просим учесть данные изменения в документах на иностранных языках.

1. полное наименование МПГУ на английском языке – Federal State Budgetary Educational Institution of Higher Education «Moscow Pedagogical State University»;
  2. сокращенное наименование МПГУ на английском языке – Moscow Pedagogical State University, MPGU;
  3. сокращенное наименование МПГУ на китайском языке – 莫斯科国立师范大学;
  4. сокращенное наименование МПГУ на испанском языке – Universidad Pedagógica Estatal de Moscú;
  5. сокращенное наименование МПГУ на французском языке – Université Pédagogique d’État de Moscou;

По вопросам, связанным с наименованием Университета на иностранных языках, просим обращаться в Управление международных связей (84992468762, ums@mpgu.su).

Due to Amendments to the Statute concerning the name of the University in foreign languages (order of the Ministry of Science and Higher Education of the Russian Federation No. 299 dated 05/13/2019 “On Amendments to the Statute of the Moscow Pedagogical State University”), please take these changes into account when working with MPGU documents in foreign languages:

1. Full name in English – Federal State Budgetary Educational Institution of Higher Education “Moscow Pedagogical State University”;
  2. short name in English – Moscow Pedagogical State University, MPGU;
  3. short name in Chinese – 莫斯科 国立 莫斯科大学;
  4. short name in Spanish – Universidad Pedagógica Estatal de Moscú;
  5. short name in French – Université Pédagogique d’État de Moscou;

For questions related to the University name in foreign languages, please contact International Relations Office (84992468762, ums@mpgu.su).